XIX Niedziela zwykła r. A 09. 08.2020

W tym tygodniu patronujĄ nam:

•  W poniedziałek – św. Wawrzyniec, diakon i męczennik.
  • We wtorek – św. Klara, dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.
  • W piątek św. Maksymilian Maria Kolbe, franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.
  •  Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.
  • Ofiary złożone dziś na tacę w całej archidiecezji są przeznaczone na programy pomocowe realizowane  przez   Caritas
  • W czwartek 13 sierpnia  przypada kolejna rocznica Objawień Fatimskich Serdecznie zapraszamy na uroczyste nabożeństwo fatimskie, które rozpocznie się mszą św.  o godz. 18.00  a następnie po mszy św  różaniec fatimski i procesja z figurką Matki Bożej, zabierzmy ze sobą lampiony.
  • W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia NMP, w polskiej tradycji nazwaną Świętej Matki Bożej Zielnej. Jest to święto nakazane, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte w tym dniu tak jak w każdą niedzielę.
  • Na sobotnią  liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów, owoców i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Ale coraz częściej się zdarza, że odchodzimy od tej pięknej tradycji błogosławieństwa, zadbajmy więc, aby z każdego domu przygotowano bukiet z pierwocin tegorocznej zieleni, i przynieśmy je do świątyni, aby poświęcone, przez pośrednictwo Królowej nieba i ziemi służyły dobru ludzi i zwierząt. Poświęcenie będzie miało miejsce podczas każdej mszy świętej.  Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja – Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.
  • Tego dnia na mszy św. o godz. 8.30 naszą pamięcią modlitewną ogarniemy tych, którzy 100 lata temu bronili ojczyzny przed nawałą bolszewicką - rocznica „Cudu nad Wisłą”. A około godz. 10.00 odbędą się uroczystości patriotyczne pod tablicą poświeconą pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Placu Czartoryskich. Po mszy św. przejazd autobusem MZK (przystanek  przy budynku Urzędu Miasta)W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tych uroczystościach.
  • Serdecznie zapraszamy młodzież na regionalne spotkanie SMAL-u pt.: „Wszystko Nie Tak” do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach w dniu 18 sierpnia  w godz. 15.00-20.00. Będzie to czas wspólnego dzielenia się doświadczeniem wiary przez ludzi młodych, ale także uczestnictwa w Eucharystii. Uwzględniając obowiązujące zalecenia epidemiczne prosimy młodzież o zapisywanie się  na spotkanie przez formularz internetowy. Szczegóły na plakacie i naszej parafialnej  stronie internetowej.

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

o pomoc dla mieszkańców Bejrutu

We wtorek dnia 4 sierpnia br. cały świat obiegły wstrząsające relacje z Bejrutu, w którym doszło do potężnej eksplozji materiałów wybuchowych. Wydarzenie okazało się tragiczne w skutkach, a skala zniszczeń – porażająca. 150 ofiar śmiertelnych (a liczba ciągle wzrasta), ponad 5 tys. rannych i szkody materialne opiewające na miliardy dolarów.

Cierpiący mieszkańcy Bejrutu potrzebują naszej modlitwy oraz wsparcia materialnego. Jako Kościół w Polsce uruchomiliśmy natychmiast dostępne środki pomocowe za pośrednictwem Caritas Polska. Potrzeby są jednak dużo większe. Podobnie jak przychodziliśmy z pomocą ofiarom innych tragedii, również teraz chcemy pokazać nasze szlachetne polskie serca i w sposób konkretny dać wyraz naszej braterskiej miłości.

Zwracam się więc z gorącym apelem, aby  przyszła niedziela 16 sierpnia br. stała się Dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. Proszę, aby we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, w modlitwie powszechnej dodać wezwanie za żywe i zmarłe ofiary tragedii. Proszę również, aby tego dnia, przed wszystkimi kościołami i kaplicami w Polsce, po wszystkich Mszach Świętych zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przekazane na rzecz poszkodowanych.

Dziękuję wszystkim za pomoc już ofiarowaną, zwłaszcza polskim strażakom i medykom, którzy nazajutrz po tragedii udali się na miejsce wypadku, aby świadczyć doraźną pomoc i walczyć o zdrowie i życie ofiar tragedii. Dziękuję już dziś wszystkim, którzy solidarnie i dobrodusznie wesprą ofiary wydarzeń w Bejrucie.

Wszystkim z serca błogosławię,

+ Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

•  Punkt Apostolstwa Prasy i Książki jest czynny: we wtorek, czwartek i piątek w godz. 9.30-11.30 w środę w godz. 16.00-17.00
  • Prasa katolicka jest wystawiona przy ołtarzu św. Ekspedyta
  • Pozdrawiamy wszystkich  korzystających z wakacji i urlopów, życząc pięknego i bezpiecznego wypoczynku. Solenizantom i jubilatom tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia, pamiętając o was w czwartkowej nowennie do Bożego Miłosierdzia,  pracującym życzymy wytrwałości i sił, niech dobry Bóg wszystkim błogosławi.

13 sierpnia 2020

Czwartek, XIX Tydzień zwykły
Rok A, II
Dzień Powszedni albo wsp. św. męcz. Poncjana, papieża, i Hipolita, prezb.