Tysiącom migrantów i uchodźców codziennie pomaga Caritas

21 września 2023 | 14:30 | CARITAS | Warszawa Ⓒ Ⓟ

 
Sample Fot. Caritas Polska

W najbliższą niedzielę, 24 września, przypada 109 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Dla Caritas będzie on okazją do podsumowania działań pomocowych niesionych osobom w kryzysie uchodźczym oraz wyjątkowych spotkań, które rozpoczną się już w piątek, 22 września.

Migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją, ale w rzeczywistości, w bardzo wielu przypadkach, również dzisiaj, tak nie jest. Konflikty, klęski żywiołowe czy też po prostu niemożność godnego i dostatniego życia we własnej ojczyźnie zmuszają miliony osób do wyjazdu.

 

Papież na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy: niech decyzja o migracji będzie dobrowolna

 

Tegoroczne Orędzie Ojca Świętego na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy to apel do tych, którzy wciąż nie chcą otworzyć drzwi swoich serc ludziom zmuszonym opuścić swój dom. Jednak dla osób, instytucji i organizacji, które migrantów i uchodźców otaczają opieką i dają im wsparcie, słowa papieża są ważnym potwierdzeniem tego, że ich działanie jest niezwykle ważne i potrzebne.

Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne, od początku wojny za naszą wschodnią granicą, angażują się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Na listę najważniejszych działań podjętych z myślą o nich wpisuje się utworzenie 28 Centrów Migrantów i Uchodźców funkcjonujących w całej Polsce, a koordynowanych przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne. Od lipca 2022 roku w Centrach zarejestrowanych zostało ponad 67 tysięcy beneficjentów. To osoby objęte lub ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce, a szczególnie dotknięte konfliktem na Ukrainie. Do Centrów zgłaszają się najczęściej kobiety i dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Intensyfikacja pomocy migrantom i uchodźcom

Caritas wspiera osoby w kryzysie uchodźczym od wielu lat. Pierwsze Centra Migrantów i Uchodźców powstały już w 2018 roku. Oferowały one wsparcie socjalne, informacyjne i doradcze migrantom z Czeczenii, Białorusi, Ukrainy, Dagestanu czy Tadżykistanu. Wojna na Ukrainie była sygnałem, by tę pomoc zintensyfikować. Od lutego 2022 roku głównymi beneficjentami pomocy oferowanej przez Centra są uchodźcy z Ukrainy. Pomoc, jaką otrzymują, ma zróżnicowany charakter. W pierwszych miesiącach po wybuchu wojny najważniejsze było wsparcie materialne oraz informacyjne. Dystrybuowano artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność, ubrania, leki i artykuły higieniczne. Udzielano informacji na temat transportu oraz możliwości tymczasowego zakwaterowania.

„Kończy się czas letnich katolików” – trwa 7. „Męskie Oblężenie” na Jasnej Górze

23 września 2023 | 17:03 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ

 
Sample Fot. JasnaGoraNews/Twitter

Jakie jest miejsce, rola i odpowiedzialność mężczyzn w Kościele, do czego ich Kościół dziś szczególnie zaprasza – o tym mi.in. jest mowa podczas 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej Góry. – Kończy się czas letnich katolików. Potrzebne są różne drogi formacji do dojrzałej wiary – zauważono.

Andrzej Lewek, koordynujący ruch Mężczyzn św. Józefa, zauważył, że temat tegorocznego spotkania „Mężczyźni w Kościele” zwraca uwagę na stereotypowe patrzenie na Kościół. – W przygotowaniach do tegorocznego spotkania okazało się, że nasze rozumienie Kościoła jest bardzo ubogie. Patrzymy na Kościół może nawet tak jak media próbują nam go pokazać, jako tylko „ludzi w sutannach”, podczas gdy nie mamy świadomości tego, że my świeccy i w domu jesteśmy Kościołem, i w pracy jesteśmy Kościołem, wszędzie, gdzie jesteśmy, jesteśmy Kościołem i właściwe rozumienie tego jest dla nas wyzwaniem – mówił Lewek.

Zauważył też, że patrząc na „dziś Kościoła”, można dostrzec, że „kończy się czas letnich katolików”. – Albo się bardziej angażujemy albo po prostu odchodzimy. Jeżeli nie ma w nas wiary, a jedyne, co nas trzyma w Kościele, to jakaś tradycja, przywiązanie do form, to to jest zbyt płytkie, by mogło nas utrzymać na stałe. Ta polaryzacja sprawia, że ci, którzy zostają w Kościele bardziej się angażują – powiedział Lewek.

Rafał Kasprzak w „Męskim Oblężeniu” uczestniczy po raz pierwszy. Jak podkreśla jest tutaj, bo chce pogłębiać swoja miłość do Maryi i Jej dać się prowadzić do Chrystusa.

 
 

O potrzebie wzajemnego umacniania się w wierze mówił Łukasz Jędrzejczyk z Torunia. – Zostałem niedawno ojcem i chcę jak św. Józef dać przykład mojej rodzinie, opiekować się nią, dobrze wychować swojego syna, bo wielu ludzi oddala się od Kościoła, a ja chciałbym mu przekazać swoją wiarę – mówił Jędrzejczyk.

– Ta rola, którą dostaliśmy jako misję, jako mężczyźni i ojcowie, to przewodzenie rodzinie, lokalnym społecznościom, ale w tym znaczeniu służby. Najważniejsze, by samemu się nawrócić – podkreślił Michał Rynkowski z Torunia.

Spotkanie rozpoczął „Warsztat o Kościele”, który poprowadzi ks. Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, doktor teologii, dogmatyk, chrystolog, a także informatyk i zapalony fotograf. W programie też m.in. o godz.15.00 na Szczycie – „Godzina z Męskim Różańcem”, później „Męskie Uwielbienie”. Świadectwem podzieli się m.in. Andrzej Wierzgacz, były koszykarz Śląska Wrocław, który już w trakcie kariery nie omijał kościoła, ale po odwieszeniu butów na kołku odkrył w sobie powołanie i został szafarzem Najświętszego Sakramentu, teraz pomaga trafić do Jezusa innym sportowcom.

Będzie też świadectwo osób związanych z telewizyjnym programem „Zrujnowani odbudowani”. Prezentuje on świadectwa mężczyzn – mężów, ojców i synów, doświadczonych przez różne kryzysowe sytuacje i życiowe trudności. W programie opowiadają o swoich przemianach. O świeckich w Kościele mówić będzie Aleksander Bańka z Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności oraz członek rady KEP ds. apostolstwa świeckich, o służbie ubogim ks. Mirosław Tosza założyciel wspólnoty Betlejem, której celem jest niesienie pomocy osobom ubogim i bezdomnym.

Msza św. o godz. 18. 30 przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. „Męskie Oblężenie” zakończy Apel Jasnogórski.

Prymas Polski w Kodniu: naszym celem jest niebo

15 sierpnia 2023 | 01:00 | bgk | Kodeń Ⓒ Ⓟ

 
Sample Fot. Piotr Tumidajski

„Naszym celem jest niebo. Naszym przeznaczeniem zmartwychwstanie i życie. Naszą drogą ziemia, a na niej nasze powołanie, aby tutaj, teraz, dojrzewać do spotkania z Bogiem twarzą w twarz” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości jubileuszowych w Kodniu.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 14 sierpnia uroczystym nieszporom podczas trwających w Kodniu obchodów 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia, Matki Jedności. W homilii, wskazując na obraz czczony w miejscowym sanktuarium od blisko 400 lat przez katolików, prawosławnych i grekokatolików, podkreślił za kard. Karolem Wojtyłą, że jest w nim „coś takiego, co może przemawiać do ludzi tej ziemi, co może łączyć i faktycznie łączy wszystkie dzieci Boże”.

„Tę jedność w Kościele Chrystusowym, jedność Ludu Bożego w szczególny sposób Ona oznacza. Tę jedność Ona wyraża. Tę jedność Ona sprawia. I tej jedności nas uczy. Łączy nas Maryja! Łączy tajemnica powołania, zbawienia i przeznaczenia do chwały” – mówił abp Wojciech Polak.

Wskazał też na Maryję jako Tę, która słucha, rozważa i zestawia to, co słyszy z własnym życiem, dając Bogu odpowiedź w pełnej wolności. B„Była to odpowiedź, która wypłynęła z serca przenikniętego Bogiem. I choć Jej sytuacja jest inna niż nasza, to jednak można ją rozumieć i widzieć nie tylko jako coś wyjątkowego, specjalnego, czego my nie posiadamy. Niepokalane Poczęcie jest bowiem niczym jutrzenka zapowiadająca promienny dzień Chrystusa, który przez swoją śmierć i zmartwychwstanie przywróci pełną harmonię między Bogiem a ludzkością. Ona jest więc jutrzenką, zapowiedzią prawdziwie nowego świata, wolnego od panowania grzechu i śmierci, a więc świata, w którym harmonijnie współbrzmi Boże tak z tak człowieka” – tłumaczył metropolita gnieźnieński, dodając, że ten kierunek wskazuje nam właśnie Wniebowzięta.o takiej właśnie odpowiedzi Bóg od człowieka oczekuje. Oczekiwał jej także od Maryi. Czekał na Jej zgodę, na jej wolne tak.„Ukazuje nam cel naszej drogi, ale także w swoim ziemskim życiu, będąc prawdziwie jedną z nas, mówi o drodze, którą trzeba nam iść ku wieczności” – wskazał Prymas.

„Naszym celem jest niebo” – podkreślił.

„Naszym przeznaczeniem zmartwychwstanie i życie”. „Naszą drogą ziemia, a na niej nasze powołanie, aby tutaj, teraz, idąc przez tę ziemię, dojrzewać do nieba, dojrzewać do spotkania z Bogiem twarzą w twarz, do tego życia, które zawsze i we wszystkim jest i będzie życiem. Prośmy więc Kodeńską Panią, aby Jej macierzyńskie królowanie przybliżyło i nam wszystkim Chrystusowe Królestwo” – prosił w ostatnich słowach homilii Prymas Polski.

Obchody jubileuszowe w Kodniu trwają od 13 do 15 sierpnia z udziałem legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza. Sanktuarium świętuje 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W historii Polski to trzecie takie wydarzenie, w obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 roku.

TV Lumen

Dzisiaj jest

środa,
27 września 2023

(270. dzień roku)

Święta

Środa, XXV Tydzień zwykły
Rok A, I
Wspomnienie św. Wincentego ? Paulo, prezb.

Licznik

Liczba wyświetleń:
5320185