Prowadzący ks. Marcin Grzesiak w-ce dyrektor Caritas Archidiecezji lubelskiej, archidiecezjalny duszpasterz ministrantów i lektorów

Powrót

SKŁAD PARAFIALNEJ RADY DUSZPASTERSKIEJ 2018/2022

 

RZEPKOWSKA AGNIESZKA

PARTYZANTÓW

   SZARGA  ANNA

BACZYŃSKIEGO

         SZCZYPA ANDRZEJ

LUBELSKA

  WALECZ MAJEWSKA  JUSTYNA

OLSZEWSKIEGO

KS. TRELA PIOTR  PROBOSZCZ

         LUBELSKA  

KS. MATYSIAK DAMIAN WIKARIUSZ

         LUBELSKA

      DRZEWOWSKA  JOANNA

        CICHOCKIEGO

      SOSNOWSKI ARKADIUSZ

        WOJSKA POLSKIEGO

KUCZAJ JERZY

        POLNA

BORUCZ ELZBIETA

        OLSZEWSKIEGO

PRZEPIÓRKA KAZIMIERA

        WOJSKA POLSKIEGO

 

 

 

 

BUGAJAK  PIOTR

SKOWIESZYŃSKA

GUTKOWSKI  KRZYSZTOF

WRÓBLEWSKIEGO

FLUDER  JAN

NORWIDA

KUCHTA  TOMASZ

WOJSKA POLSKIEGO

KUCIO  LUCJAN

WOJSKA POLSKIEGO

MACHNIKOWSKA WIESŁAWA

NORWIDA

MADEJ  STANISŁAW

LUBELSKA

NIESPODZIANA  ANNA

FILTROWA

PIASECKA  HELENA

PARTYZANTÓW

RZEPKOWSKI  IRENEUSZ

PARTYZANTÓW

SZARGA   MARIUSZ

BACZYŃSKIEGO

ŚMICH  STANISŁAW

WRÓBLEWSKIEGO

WALCZAK   LESZEK

PARTYZANTÓW

WOJEWODA  PAWEŁ

POLNA

WUJEC   JAN

WOJSKA POLSKIEGO

 

Duszpasterstwo Nauczycieli

Powrót

Msza Św. dla Młodzieży

Powrót

 

Pielgrzymka do Gruzji i Armenii – Pierwszych krajów chrześcijańskich:  28.04 -08.05.2018r.           cena: ok. 3990 PLN.

1.                  DZIEŃ 28.04.208

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 4,10 Odprawa. Wylot do Kutaisi.  Przylot o godz. 11:30. Spotkanie z przewodnikiem zwiedzanie Kutaisi. Zwiedzanie miasta Kutaisi- dawnej stolicy zachodniego Królestwa Gruzji Kolchidy, związanej z mitem o Złotym Runie i Argonautach. Świątynia Bagrati (II w. światowe dziedzictwo UNESCO) oraz Klasztor Gelati (XII w. światowe dziedzictwo UNESCO).  Przejazd do Tbilisi . Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocelg.

2.                  DZIEŃ  29.04.2018

Śniadanie. Całodzienna wycieczka po Tbilisi. Zawitamy do największej świątyni gruzińskiej – Kościoła Świętej Trójcy (Cminda Sameba), pospacerujemy po wielokulturowej tbiliskiej starówce, wjedziemy kolejką gondolową pod górujący nad miastem pomnik Matki Gruzji, przejdziemy pod murami twierdzy Narikala, odwiedzimy najstarszą dzielnicę miasta - Abanotubani – z łaźniami siarkowymi i meczetem, zobaczymy most i kościół Metechi, z którymi związane są losy gruzińskich męczenników, katedrę Sioni, w której przechowywany jest krzyż najważniejszej świętej gruzińskiej - Nino, a także najstarszą świątynię w Tbilisi – bazylikę Anczischati, synagogę żydowską, oraz słynny Most Pokoju.

*  Msza Święta kościele katedralnym pw. Zaśnięcia NMP. Powrót do hotelu  na obiadokolację i nocleg.

3.                  DZIEŃ  30.04.2018

Po śniadaniu wyruszymy w stronę gór Wysokiego Kaukazu jedną z najciekawszych tras w kraju - Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.), urokliwie położoną nad zasilającym tutejszą elektrownię zbiornikiem wodnym Żinwali. Następnie, jadąc wzdłuż rzeki Aragavi, miniemy kurort narciarski Gudauri i dotrzemy do Stepancmindy (dawniej Kazbegi). Miasto otoczone jest gigantycznymi górami z malowniczym widokiem na szczyt Kazbek (5047 m n.p.m.), jeden z sześciu najwyższych szczytów Kaukazu.

* Dla chętnych – wjazd jeepami pod kościół Św. Trójcy (Cminda Sameba), zbudowany na wysokości 2170 m n.p.m. – jeden z symboli Gruzji (10 lari – ok. 16 zł).

 Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

4.                  DZIEŃ  01.05.2018

Po śniadaniu wyruszymy do Kachetii, której stolicą jest Telawi. Odwiedzimy założony w VI wieku kompleks klasztorny w Ikalto z trzema cerkwiami oraz pozostałościami po słynnej akademii, a także malowniczy, XI-wieczny klasztor Alawerdi z kopułą na wysokości 55 metrów. Zobaczymy jeden z ważniejszych zabytków architektury gruzińskiej: pozostałości po średniowiecznym mieście, dawnej stolicy Kachetii – Gremi, z zachowanym na wzgórzu kościołem św. Archaniołów i trzypoziomową wieżą mieszkalną – zamkiem. Czeka nas również degustacja wina w jednej z gruzińskich winiarni, gdzie dowiemy się co różni europejską i gruzińską metodę produkcji wina. Powrót do Tbilisi na nocleg. *Dla chętnych tradycyjna gruzińska supra (czyli uczta w cenie 20 USD os osoby) w restauracji. Nocleg.

5.                  DZIEŃ 02.05.2018

Po śniadaniu ruszymy do Upliscyche – najstarszego skalnego miasta Gruzji, którego historia sięga V w. p.n.e. Przejedziemy przez Gori, rodzinne miasto Stalina, w którym znajduje się poświęcone mu muzeum (wejście dla chętnych, za dodatkową opłatą). W miejscowości uzdrowiskowej Bordżomi można będzie pospacerować po Parku Zdrojowym oraz skosztować leczniczej wody mineralnej. Obiadokolacja. Nocleg w okolicach Akhalcyche.

6.                  DZIEŃ 03.05.2018

Śniadanie. Kierujemy się na południe, jadąc wzdłuż głównej rzeki Kaukazu – Mtkvari. Po drodze zobaczymy imponującą twierdzę Chertwisi, która – jak głoszą legendy – miała stać w tym strategicznym miejscu już za czasów Aleksandra Wielkiego. Następnie odwiedzimy przypominające plaster miodu skalne miasto-klasztor Wardzia, wykute za panowania króla Jerzego III i królowej Tamar (XII-XIII w.). Po przerwie kawowej przejazd w stronę przejścia granicznego.  Przez Giumri, drugie pod względem wielkości miasto Armenii, jedziemy do stolicy – Erywania. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg

7.                  DZIEŃ 04.05.2018

Po śniadaniu spacer po Erywaniu. Odwiedzimy Instytut Księgi Matenadaran z największą na świecie kolekcją manuskryptów, zobaczymy słynną Kaskadę, przejdziemy przez Plac Wolności z gmachem Opery, a także Plac Republiki. Następnie wyruszymy do wykutego w skale kompleksu klasztornego Geghard,                  gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Klasztor został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Odwiedzimy również Garni, gdzie na terenie dawnej twierdzy znajduje się unikalny zabytek - świątynia boga słońca Mitry. Stąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po powrocie do Erywania obiadokolacja i nocleg.

8.                  DZIEŃ 05.05.2018

Po śniadaniu wyruszymy do pięknego monastyru Khor Wirap, skąd rozciąga się panorama na znajdującą się po tureckiej stronie świętą górę Ormian – Ararat (5165 m n.p.m.). Na jej szczycie w czasie Potopu miała osiąść Arka Noego. Według podań, w studni na terenie klasztoru przez 13 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel kościoła ormiańskiego. Przejazd do Eczmiadzynu – „ormiańskiego Watykanu”, siedziby katolikosa – Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Miejsce to miało zostać wybrane przez samego Chrystusa – nazwa „Eczmiadzyn” oznacza „miejsce zstąpienia Jednorodzonego”. Zobaczymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO kościół i klasztor św. Ripsime oraz kościół św. Gajene (VII wiek). W drodze powrotnej do Erywania obejrzymy pozostałości po zbudowanej z kamienia wulkanicznego monumentalnej świątyni Zwartnoc.  Obiadokolacja i nocleg.

9.                  DZIEŃ           06.05.2018

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Czas na zakupy na słynnym ormiańskim bazarze Wernisaż. Przejazd nad Sevan, zwany „Morzem Armenii” – największe jezioro Kaukazu. Zwiedzimy urokliwie położony zespół klasztorny Savanavank (VIII-IX w.), znany jako „Czarny Klasztor”. Kierując się na północ, przejedziemy przez uzdrowisko Dilidżan, a następnie odwiedzimy średniowieczne zespoły klasztorne: położony wśród gęstej zieleni Sanahin oraz wpisany na listę UNESCO Haghpat (X w.), gdzie w przeszłości wykładano nauki humanistyczne. Przekroczenie granicy z Gruzją. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja, nocleg.

10.              DZIEŃ           07.05.2018

Po śniadaniu przejedziemy do duchowej stolicy Gruzji – Mcchety. Wjedziemy pod górujący nad miastem Kościół Dżwari (VI w.), skąd roztacza się niezapomniany widok na „gruziński Wawel” oraz łączące się rzeki Aragwi i Mtkwari. Następnie odwiedzamy wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedrę Sveti Cchoveli (Drzewa Życia), gdzie złożono szatę Pana Jezusa i gdzie znajdują się groby gruzińskich królów z dynastii Bagratydów. Udajemy się również do żeńskiego klasztoru Samtavro, w którym pochowano króla Miriana i królową Nanę – władców, którzy w 337 roku przyjęli chrześcijaństwo. Tu można pomodlić się również u grobu XX-wiecznego świętego – Gabriela. Powrót do Tbilisi. Wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie obejrzymy słynną ekspozycję „Złoto Kolchidy”. Spacer najbardziej reprezentacyjną arterią miasta, ulicą Szoty Rustawelego (XII-wiecznego poety gruzińskiego, autora epopei narodowej „Rycerz w tygrysiej skórze”). Zobaczymy Plac Wolności z kolumną świętego Jerzego i dawną siedzibą miejskiego ratusza, Pałac Młodzieży będący w przeszłości pałacem gubernatora Kaukazu, budynek parlamentu, kościół Kaszwetii, piękny gmach Teatru Rustawelego, operę w stylu neomauretańskim. Czas wolny, w którym można będzie zrobić zakupy na popularnym pchlim targu, zwanym „Suchym Mostem”. Obiadokolacja i nocleg.

11.              DZIEŃ 08.05.2018

Śniadanie. Wyjazd na lotnisko do Kutaisi. Wylot do Warszawy o godzinie 12.00. Lądowanie w Warszawie o godz. 13.30. Zakończenie pielgrzymki.

CENA OBEJMUJE:

ü       przelot samolotem: Kutaisi  – Tbilisi Kutaisi, ubezpieczenie KL i NNW, ubezpieczenie KL choroby przewlekłe

ü       na miejscu przejazdy autokarem/busem z klimatyzacją, opiekę przewodnika polskojęzycznego,

ü       zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką, w hotelach ** / *** i domu pielgrzyma,

ü         wyżywienie: śniadania i obiadokolacją, składka na Turystyczny fundusz Gwarancyjny – 13 zł / os 

ü         Systemu tour guide

CENA NIE OBEJMUJE:

ü       70 USD bilety wstępów do zwiedzanych obiektów oraz zwyczajowe napiwki, a także inne opłaty związane z realizacją programu: płatne u pilota po przylocie do Gruzji. Opłata obligatoryjna,

ü       wieczór gruziński płatny dodatkowo 20 USD, napoje do kolacji płatne dodatkowo.

WAŻNE:

ü       Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po dacie  powrotu, 

ü       Program jest ramowy (orientacyjny), kolejność realizacji poszczególnych punktów programu może ulec zmianie

ü         Zastrzegamy sobie wzrost ceny w przypadku wzrostu kursów USD i EURO.

Zapisy u ks. Jana Brodziaka w Michowie, tel. 608 439 263 Zaliczka w kwocie 500 zł do 15 listopada 2017 r., 1000 zł do  15 stycznia  2018. 1000 zł do 15 lutego 2018 r .Pozostała kwotę do końca marca 2018 r.  na nr konta 09 8191 1068 2001 0000 0912 0001.Wyjazd organizuje Biuro Podróży Matteo Travel, tel.  +48 504 189 508, pn. - pt. 9:00–16:00 e-mail: biuro@matteotravel.pl, www.matteotravel.pl

KMZ

http://pulawy.lubelska.policja.gov.pl/lpu/batony/3697,kmzb.html

Powrót

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

 

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą [wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi], by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród.

Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie.

Pragnąc uwielbić majestat Twej potęgi i chwały, z wielką wiarą i miłością wołamy: Króluj nam Chryste!

–       W naszych sercach  – Króluj nam Chryste!

–       W naszych rodzinach – Króluj nam Chryste!

–       W naszych parafiach – Króluj nam Chryste!

–       W naszych szkołach i uczelniach – Króluj nam Chryste!

–       W środkach społecznej komunikacji – Króluj nam Chryste!

–       W naszych urzędach, miejscach pracy, służby i odpoczynku – Króluj nam Chryste!

–       W naszych miastach i wioskach – Króluj nam Chryste!

–       W całym Narodzie i Państwie Polskim – Króluj nam Chryste!

Błogosławimy Cię i dziękujemy Ci Panie Jezu Chryste:

–       Za niezgłębioną Miłość Twojego Najświętszego Serca ­– Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–       Za łaskę chrztu świętego i przymierze z naszym Narodem zawarte przed wiekami – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–       Za macierzyńską i królewską obecność Maryi w naszych dziejach – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–       Za Twoje wielkie Miłosierdzie okazywane nam stale – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

–       Za Twą wierność mimo naszych zdrad i słabości – Chryste nasz Królu, dziękujemy!

Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy, a zwłaszcza za odwracanie się od wiary świętej, za brak miłości względem Ciebie i bliźnich. Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw.

Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa:

–       Przyrzekamy bronić Twej świętej czci, głosić Twą królewską chwałę –  Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–       Przyrzekamy pełnić Twoją wolę i strzec prawości naszych sumień –  Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–       Przyrzekamy troszczyć się o świętość naszych rodzin i chrześcijańskie wychowanie dzieci – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–       Przyrzekamy budować Twoje królestwo i bronić go w naszym narodzie – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

–       Przyrzekamy czynnie angażować się w życie Kościoła i strzec jego praw – Chryste nasz Królu, przyrzekamy!

Jedyny Władco państw, narodów i całego stworzenia, Królu królów i Panie panujących! Zawierzamy Ci Państwo Polskie i rządzących Polską. Spraw, aby wszystkie podmioty władzy sprawowały rządy sprawiedliwie i stanowiły prawa zgodne z Prawami Twoimi.

Chryste Królu, z ufnością zawierzamy Twemu Miłosierdziu wszystko, co Polskę stanowi, a zwłaszcza tych członków Narodu, którzy nie podążają Twymi drogami. Obdarz ich swą łaską, oświeć mocą Ducha Świętego i wszystkich nas doprowadź do wiecznej jedności z Ojcem.

W imię miłości bratniej zawierzamy Tobie wszystkie narody świata, a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża. Spraw, by rozpoznały w Tobie swego prawowitego Pana i Króla i wykorzystały czas dany im przez Ojca na dobrowolne poddanie się Twojemu panowaniu.

Panie Jezu Chryste, Królu naszych serc, racz uczynić serca nasze na wzór Najświętszego Serca Twego.

Niech Twój Święty Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Niech wspiera nas w realizacji zobowiązań płynących z tego narodowego aktu, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia.

W Niepokalanym Sercu Maryi składamy nasze postanowienia i zobowiązania. Matczynej opiece Królowej Polski i wstawiennictwu świętych Patronów naszej Ojczyzny wszyscy się powierzamy.

Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

*  *  *

Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu
uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. 

TV Lumen

Dzisiaj jest

wtorek,
12 grudnia 2017

(346. dzień roku)

Święta

Wtorek, II Tydzień Adwentu Rok B, II Dzień Powszedn

Liturgia słowa

Czytania:

  • Ewangelia:

Licznik

Liczba wyświetleń:
2357022